بدیع صمیمی مولف دو کتاب ارزشمند فرهنگ اسپرانتو فارسی اسپرانتو

بدیع صمیمی مولف دو کتاب ارزشمند فرهنگ اسپرانتو فارسی اسپرانتو

بدیع الله صمیمی متولد ۲ دی ماه ۱۲۸۲ در عشق‌آباد بوده است. وی کتابدار دانشگاه تهران بوده و اسپرانتو را از سنین جوانی فراگرفته بود. بدیع صمیمی به چندین زبان آشنایی داشته است وی مؤلف ۲ کتاب ارزشمند «فرهنگ جامع اسپرانتو به فارسی» و «فرهنگ زبان فارسی به اسپرانتو» می‌باشد. کتاب فرهنگ فارسی به اسپرانتوی او هنوز تنها کتاب موجود در نوع خودش در ایران است که مورداستفاده زبان آموزان و دانشجویان اسپرانتو قرار می‌گیرد.
بدیع صمیمی ازدواج اسپرانتویی داشته است و با همسر خود در کلاس اسپرانتو آشنا شده و بنا به قول خودش در منزل هم با همسرش به اسپرانتو صحبت می‌کرده است. ایشان در سال ۱۳۶۲ چشم از جهان فروبسته است. جنبش نوین اسپرانتو در ایران وامدار کار بزرگ ایشان به خاطر انتشار دو کتاب ارزشمندی است که از خود به یادگار گذاشته است.
در کتاب «زبان دوم» تألیف استاد دکتر ناصرالدین صاحب‌الزمانی صفحه ۳۶۶ تاریخ تولد بدیع صمیمی سال ۱۲۹۰ قیدشده است اما نگارنده در رونوشت شناسنامه ایشان تاریخ ۱۲۸۲ شمسی را مشاهده کرد. در همان کتاب صفحه ۳۶۷ نویسنده شرح جالب و مختصری از ایشان داده است که در خور توجه و تعمق است.

یادش گرامی باد!

بدیع صمیمی مولف دو کتاب ارزشمند فرهنگ اسپرانتو فارسی اسپرانتو
بدیع الله صمیمی مولف ۲ کتاب ارزشمند «فرهنگ جامع اسپرانتو به فارسی» و «فرهنگ زبان فارسی به اسپرانتو»

عکس از آرشیو انجمن اسپرانتوی ایران / با سپاس از آقای برزین صمیمی

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
نوشته های مرتبط
2 دیدگاه

سپاس به خصوص بابت عکس این اسپرانتودان نام آور ایرانی.

علاوه بر این دو فرهنگ لغت ؛ یک فرهنگ لغت دیگر به صورت مشترک از ایشان و شادروان مشکری به چاپ

رسیده است.

این فرهنگ های لغت علارغم تعداد زیاد صفحات ، به سختی اسکن گردیده و به زودی نسخه ی الکترونیکی

آن ها در ” کتاب شناسی اسپرانتو ” عرضه خواهد شد .

البته هم اینک نسخه ی آنلاین و غیر قابل دانلود ” فرهنگ اسپرانتو – فارسی ” ایشان در نشانی زیر قابل مشاهده و

مطالعه است .

https://archive.org/stream/plenaesperantope00badi#page/n0/mode/2up

برزین صمیمی

من برزین صمیمی فرزند اقای بدبع الله صمیمی هستم و خیلی خوشوقتم که قسمتی از شرح حال پدر بزرگوارم را در این سایت منتشر نموده اید. اضافه می کنم که مرحوم پدرم دارای چهار مدرک لیسانس و چهار مدرک فوق لیسانس بوده اند که اولین مدرک لیسانس خود را در سن ۴۴ سالگی در رشته علوم بانکی از موسسه علوم بانکی دانشگاه تهران و آخرین مدرک فوق لیسانس خود را هم در سن ۶۷ سالگی در رشته زبان شناسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران دریافت داشتند. ایشان به چندین زبان خارجی از جمله زبانهای انگلیسی، فرانسه، روسی، لاتین، عربی و ترکی باضافه البته فارسی و اسپرانتو تسلط و آشنائی کامل داشتند و در ادبیات کلاسیک زبانهای فوق نیز مطالعات عمیق داشتند. تسلط ایشان همچنین به فلسفه شرق و فلسفه غرب کامل بود و توانائی خارق العاده ای نیز در حفظ اشعار اغلب شعرای کلاسیک ایرانی را دارا بودند. یادم هست که در اواخر دهه ۱۳۳۰ هجری شمسی برنامه جالب مفصلی از رادیو ایران بصورت مشاعره و به سرپرستی آقای مهدی سهیلی برگزار می شد که با شرکت افراد مسلط به اشعار شعرای بزرگ ایرانی انجام می گردید و در چندین جلسه و در طی چندین هفته پی در پی به طول می انجامید که پدرم بصورت تفننی در آن شرکت نمودند و بعد از چندین جلسه حضور، تمام افراد شرکت کننده را شکست داده و برنده این مسابقه طویل المدت شد. جایزه آن مسابقه یک عدد ساعت طلا با برند معروف لونژین بود که پدرم آن را به مادرم هدیه نمودند.

برزین صمیمی
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.