ترین‌های اسپرانتو در ایران: ۸

ترین‌های اسپرانتو در ایران: ۸

اولین بانوی آموزگار (شناخته‌شده) زبان اسپرانتو در ایران خانم موچول مصور رحمانی بوده است که در دهه پایانی قرن گذشته (۱۲۹۰ شمسی / بیش از ۱۰۰ سال پیش) در تهران برای بانوان، زبان اسپرانتو را تدریس می‌کرده است. لازم به یادآوری است که ایشان همسر بهمن شیدانی بوده است. بنابراین می‌شود گفت که اولین زوج اسپرانتودان در ایران، خانم موچول (سکینه) مصور رحمانی و بهمن شیدانی  بوده‌اند.

ترین‌های اسپرانتو در ایران: ۸با سپاس از خانم پونه شیدانی که این عکس را مهرورزانه
از آلبوم شخصی خود در اختیار نگارنده قرار دادند.

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
نوشته های مرتبط
2 دیدگاه

واقعا دستتان درد نکند . عالیست . امیدوارم با همت گروهی بتوان گوشه های نا شناخته ی اسپرانتوی ایران را باز شناخته و نا گفته ها را گفت و نا نوشته ها را نوشت.
ده ها بار برای یافتن عکس یا زندگی نامه ی اسپرانتودانانی چون موچول مصور ، ابراهیم صدر، رضا صدر ، صفار چی ، نمسه چی، دواچی ؛ و … وب را به معنای واقعی کلمه شخم زده و زیر ورو کرده ام . اما در بیش تر موارد توفیق چندانی حاصل نشد.
حتی از احمد کسروی که نام دارترین اسپرانتودان می توان محسوبش کرد یک قطعه عکس اسپرانتویی یافت نمی شود و در حالی که بیش تر – و یا شاید همه ی – کتاب های او به رایگان در اینترنت موجود است تنها کتاب صد در صد اسپرانتویی او یعنی حقایق عن اسبرانتو که به عربی در صیدا منتشر شده است، یافت نمی شود که نمی شود.
بنا بر این سپاس که در این صبح جمعه ی نیمه ابری با این عکس بی نظیر خوشحالم نمودید.
من نیز سپاسگزارم از آن دوستی که این عکس را در اختیار شما و در واقع در اختیار اسپرانتوی ایران گذاشت.

با تجمیع اسناد و بافته های پژوهشی خود که در این سایت قرار داده خواهد شد امیدوارم به از هم گسیختگی موارد مورد اشاره پایان داده شود.
از اینکه موجبات خشنودی شما فراهم شده من هم خوشحالم!
پاینده باشد

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.