درباره “خانه سبز” یا Verda Domo اولین مرکز فیزیکی اسپرانتو در ایران

درباره “خانه سبز” یا Verda Domo اولین مرکز فیزیکی اسپرانتو در ایران

“خانه سبز” یا Verda Domo به‌عنوان اولین مرکز فیزیکی اسپرانتو در ایران به سال ۱۳۶۱ توسط دکتر ناصرالدین صاحب‌الزمانی در نزدیکی میدان انقلاب تهران خیابان پرفسور براون به‌عنوان محلی برای آمورش زبان اسپرانتو افتتاح شد. در این مرکز افراد زیادی حضور داشتند و به‌طور مداوم به فعالیت می‌پرداختند که علاوه بر خود دکتر صاحب‌الزمانی و همسرشان ژیلا صدیقی می‌توان از داوطلبانی همچون گیتی احمدنیا، شیرین احمدنیا، احمدرضا ممدوحی، بیژن صدیقی، سیما برازش نام برد. در سال ۱۳۶۷ مالک ساختمان قصد تخریب و نوسازی می‌کند با این شرط که بعد از ساخت هم مرکز اسپرانتو در یکی از واحدهای آن قرار داشته باشد اما به عللی این قول و قرار به انجام نمی‌رسد و در نتیجه “خانه سبز” برای همیشه تعطیل شد. پس از آن ادامه فعالیت‌های “خانه سبز” مدتی موقتاً در کتاب‌فروشی آشیانه کتاب در خیابان دوم گاندی ادامه داشت اما بعد از مدتی  آنجا هم فعالیت‌ها متوقف شد.
فعالیت‌هایی که در “خانه سبز” انجام می‌شده است عبارت از: برگزاری کلاس در سطوح پایه (توسط دکتر صاحب‌الزمانی) و دستیاری آقایان ممدوحی و محمد کرام‌الدینی. دوره متوسطه و پیشرفته خانم ژیلا صدیقی بوده است. کلاس‌هایی هم توسط خانم شیرین احمدنیا و خانم مولود ثقفیان در آنجا برگزار شده است. از برنامه‌های جالب در “خانه سبز” purigado بود که تعدادی از داوطلبان برای نظافت آن ساختمان دو و نیم طبقه‌ای که بافت قدیمی و سنتی هم داشته جمع می‌شدند و پس از نظافت، ناهاری باهم می‌خوردند و در ساعتی از بعدازظهر می‌رفتند.
هزینه‌های “خانه سبز” را عمدتاً دکتر صاحب‌الزمانی شخصاً متقبل شده بوده‌اند و البته دیگر اسپرانتودانها و علاقه‌مندان هم بدان کمک می‌کرده‌اند.

* در نگارش این متن از یاری خانم سیمین عمرانی بهره جسته شده است.

خانه سبز، دکتر صاحب الزمانی و تنی چند از اسپرانتودانها عکس: با سپاس از خانم مولود ثقفیان
خانه سبز، دکتر صاحب الزمانی و تنی چند از اسپرانتودانها عکس: با سپاس از خانم مولود ثقفیان
خانه سبز اسپرانتو در تهران
خانه سبز اسپرانتو در تهران

خانه سبز اسپرانتو در تهران عکس: با سپاس از خانم منیره فهمی

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
نوشته های مرتبط
6 دیدگاه

سلام . سپاس از شما به خاطر این اطلاعات مفید و مستند سازی رویدادهای اسپرانتو در ایران

عطي

با سلام و تشکر از اطلاعات خوبتون. کسی در حال حاضر بخواد زبان اسپرانتو یاد بگیره به کجا دقیقاً باید مراجعه کنه. اطلاعات در این زمینه خیلی متناقض هست

درود بر شما.
برای آموزش اسپرانتو به این سایت مراجعه کنید: http://lernu.net/fa
همجنین در تلگرام منابع آموزشی در این کانال قرار دارد: https://telegram.me/lernuEsperanton

موفق باشید

پيام

با سلام
امیدوارم شما بتوانید آدرس ایمیل یا آی دی دکتر صاحب الزمانی یا همسرشان خانم صدیقی را براین بفرستید. از دوستان قدیمی ایشان هستم و سالهاست ارتباط ندارم. متاسفانه خارج از ایران هستم و دسترسی محدود به اطلاعات.
از کمک شما سپاسگزارم
پیام

زهره

سلام دوست عزیز، برای ارتباط با دکتر صاحب الزمانی می توانید به این آدرس پیام خود را ارسال بفرمایید. در اسرع وقت به اطلاع ایشان خواهد رسید. ramezani428@yahoo.com

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.