زبان سلام !

جنبش اسپرانتو از جنبه‌های مختلفی به خاطر قربانیان حمله سپتامبر گذشته در آمریکا متأسف است. همچنین قربانیان بی‌گناه جنگ در افغانستان مایه تأسف است. آنچه ما می‌توانیم در این جنگ انجام دهیم، زیاد نیست. فعالیت‌های باشکوه پیشکسوتان ما،به‌عنوان مثال در طول جنگ جهانی اول، اکنون قابل تکرار نیست. مع‌هذا برای تاکید بر احترام به همه قربانیان و نیز تاکید بر این واقعیت که اسپرانتو در طول تمامی تاریخش کلاً جنگ را به‌عنوان روشی عادی برای حل منازعات نپذیرفته است (نه به‌سوی شمشیر تشنه به خون– متن مصرع بسیار مشهور سرود اسپرانتو است.)، کمیسیون آسیایی انجمن جهانی اسپرانتو با کمک تعدادی از اسپرانتودانان غیرآسیایی، تصمیم به برپایی تلاش‌هایی که هدف از آنها حمایت مستقیم از قربانیان کنونی، یعنی پناهندگان افغان در کشورهای همسایه می‌باشد، گرفته است.
تنها برای اینکه مثالی از وضعیت ارائه دهم، می‌گویم که در ایران و پاکستان بیش از ۴ میلیون افغانی به‌عنوان پناهنده اقامت دارند. اکثریت این افراد بی‌سواد هستند، اما بین آنها معلم، مهندس و پزشکانی وجود دارند که در کشور خودشان زندگی خوبی داشته‌اند اما به دلیل جنگ طولانی مدت به ایران پناهنده شده‌اند. شرایط در سایر کشورهای همسایه نیز مشابه است.
این برنامه که نام آن به‌فارسی (که در همه کشورهای همسایه در آن منطقه به‌طور گسترده‌ای صحبت می‌شود) و در اسپرانتو “زبان سلام /lingvo de paco” است، از سه بخش تشکیل می‌شود:
۱-دوره‌های آموزش اسپرانتو برای روشنفکران افغانی در اردوگاه‌های مهاجران در کشورهای همسایه
۲-دوره‌های سوادآموزی به زبان مادری برای پناهندگان بی‌سواد افغانی
۳-کمک مادی برای پناهندگان
به این سه بخش به‌تدریج مورد چهارمی نیز اضافه خواهد شد و آن ایجاد لیست اینترنتی تحت عنوان- گفتگوی تمدن‌ها – برای حمایت از گفتگوی بین آسیایی‌ها و غیر آسیایی‌ها به زبان‌های مختلف (همچنین اسپرانتو) می‌باشد.
اولین فعالیت‌های منسجم در ایران به کمک اسپرانتودانان ایرانی و سازمان‌های غیراسپرانتویی ایرانی که در زمینه سوادآموزی فعالیت می‌کنند آغاز خواهد شد. به‌تدریج این فعالیت‌ها به سایر کشورهای همسایه گسترشخواهد یافت.
تشکیل دوره اسپرانتو برای ۲۰ پناهنده ۱۰۰ دلار هزینه دارد (تکثیر مواد آموزشی و…). هم‌اکنون دو دوره در تهران و مشهد برنامه‌ریزی می‌شود که از ژانویه آینده شروع خواهند شد.

دوره مکاتبه‌ای اسپرانتو برای پناهندگان افغانی که در نشریات محلی آگهی خواهد شد، ۱۵ دلار برای هر نفر هزینه خواهد داشت (شامل تهیه مواد آموزشی و ارسال آنها). این دوره نیز از ژانویه شروع خواهد شد.
سوادآموزی هر افغانی پناهنده بی‌سواد ۱۵ دلار هزینه خواهد داشت (تهیه مواد آموزشی و تردد به اردوگاه‌های پناهندگان). این فعالیت به‌محض دریافت نخستین مشارکت‌های اسپرانتیست‌هایی که بخواهند حامی یک افغانی بی‌سواد بشوند تا وی خواندن و نوشتن بیاموزد، شروع خواهد شد.
کمک مادی به پناهندگان داوطلبانه است. مبالغ جمع‌آوری‌شده توسط جنبش اسپرانتو به‌طور مستقیم، یا ترجیحاً به‌صورت مواد آموزشی موردنیاز به پناهندگان ارائه خواهد شد.
مطمئن هستم که بسیاری از شما مایل به مشارکت و تشویق اسپرانتیست‌های کشور خود به مشارکت هستید. روش مشارکت ساده است: حمایت مالی خود را به‌حساب بنیاد آسیا نزد انجمن جهانی اسپرانتو، بروش مرسوم ارسال پول به سازمان، بفرستید. می‌توانید برحسب هدف خودتان، و حمایتی که می‌خواهید به عمل آورید، ذکر کنید که مبلغ موردنظر برای “زبان صلح ۱، “زبان صلح ۲، و یا “زبان صلح ۳ ” است. اگر فقط “زبان صلح” را ذکر کنید ما مبلغ مشارکت شما را بین این سه هدف قسمت خواهیم کرد.

اگر می‌خواهید مستقیماً درباره دوره‌های اسپرانتو و دوره‌های سوادآموزی مکاتبه کنید، لطفاً پیام خود را به رضا ترابی reza@esperanto.org بفرستید.
اگر می‌خواهید مستقیماً درباره کمکهای مادی مکاتبه کنید، لطفاً پیام خود را به هانس باکر hbakker.nl بفرستید.
اگر می‌خواهید کلاً درباره این برنامه و روش تعمیم آن بین اسپرانتودان‌ها مکاتبه کنید، لطفاً پیام خود را به آتیلیو اورلانا iei۰۰۱@worldonline.nl بفرستید.

با تشکر
پرفسوررناتو کورستی
رئیس سازمان جهانی اسپرانتو

ترجمه متن از مهندس حمزه شفیعی

منبع انتشار: +

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.