یادداشتی برای یاران همراه و همگام

در خرداد ۱۳۸۱ اولین پست وبلاگ اسپرانتو نوشته شد و این کار تا به امروز همچنان ادامه دارد هر چند با افت‌وخیزهایی همراه بوده است. به خاطر خسارتی که در سال ۱۳۹۲ به این وبلاگ وارد شد که در اینجا آن را شرح داده‌ام، انگیزه ادامه کار از من سلب شد و لاجرم سکوت و

یادداشتی برای یاران همراه و همگام
سایت پراسپرو اسپرانتو

سکون مستولی گشت. گرفتاری‌های روزمره هم مزید بر علت شدند و سکته کامل برقرار شد … حدود پنج ماه پیش اسپرانتودان جوان و تازه‌نفس، دکتر حامد صوفی با من تماس گرفت. باب مراوده در پیش‌گرفته شد و من ضمن آشنایی با کارهای چندوجهی ایشان که به‌راستی درخور تحسین و ستایش هستند به ویژه دو کار بنیادینی که پیوسته و با درایت و دانش لازم انجام می‌دهند:

  تولید محتوا در ویکی‌پدیای فارسی درباره اسپرانتو
– راه‌اندازی سایت سالوتون با مطالب ارزشمند و متنوع که به غنای اطلاعات سودمند و آگاهی‌دهنده در محیط وب فارسی عمق و وسعت بیشتری می‌بخشد، مرا بر آن داشت تا رجعتی کنم به گذشته.
تشویق‌ها و دعوت ایشان، با توجه به کارهایی که عملاً خودشان انجام می‌دادند انگیزه دیگرباره ساختن را در من زنده کرد و دم گرم وی بر آهن سرد سکون من کارگر افتاد و چنان شد که از یک ماه پیش شروع به گردگیری و پالایش و آرایش و نگارش این سایت کردم و موج جنبش سایبری اعلام شده از طرف ایشان به دامنه این سایت هم رسید!
نام پراسپرو per espero را برای پوشش سایت برگزیدم چون به‌وسیله امید بر آن امید، امیدوار هستم!
از این بابت هم خوشحالم که ادبیات و تولید محتوایی که در طول ۱۴ سال گذشته توسط ما از طریق انتشار مطالب در محیط اینترنت صورت گرفته است بنیان بیش از ۸۰ درصد مطالب مفید درباره زبان اسپرانتو در فضای مجازی فارسی را در بر گرفته است و این کم‌چیزی نیست.
ادبیات و تولید محتوای ما بر اساس واقعیت‌ها و نه خیال‌بافی و آرزوها بوده است. همیشه تلاش بر این بوده که به‌دور از شیفتگی و غالیگری با موضوع اسپرانتو برخورد شود و تصور می‌کنم تابه‌حال چنین بوده باشد.
این «مایی» که می‌گویم مای جمع هست. گرچه من اقدام به نشر کرده‌ام اما تولید محتوا فقط کار من تنها نبوده است و دیگر دوستان هم سهم بسزایی در این کار داشته‌اند که در شروع دوره جدید سعی بر آن کرده‌ام جبران مافات نموده و مشارکت‌کنندگان هر مطلبی را حتماً ذکر کنم.
به نگارش و ویرایش مطالب هم توجه ویژه‌ای در حد وسواس اعمال می‌شود و از این بابت هم یک تفاوت چشمگیری با دوره پیشین وجود دارد.
در دوره جدید از حجم خبرهای روز و جاری به‌شدت کاسته شده و بر تولید محتوا با گرایش تحلیلی و اطلاع‌رسانی افزوده‌شده است. چرا که خبرهای انجمن اسپرانتو را که قبلاً بر دوش این وبلاگ بود اینک که سایت مستقل انجمن برپا گشته است، خود انجمن راسا عهده‌دار شده و به نیکویی در حال انجام آن است. همچنین سایت سالوتون پوشش جانبی و خوبی را دراین‌باره انجام می‌دهد و این موجب رهاسازی بخشی از انرژی و پرداختن به دیگر زمینه‌های مغفول مانده، شده است که نمونه‌هایی از آن را در این مدت یک ماهه سعی کرده‌ام نشان بدهم. اینک آغاز فصل جدیدی از فعالیت‌های اسپرانتویی خودم را اعلام می‌کنم!

*این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
نوشته های مرتبط
5 دیدگاه

آقای ترابی عزیز . چنان که به درستی آگاهید از خرداد ۱۳۸۱ تا اردیبهشت ۱۳۸۵ در پرشین بلاگ و سپس در سپس در بلاگفا نگاریدید .
صد ها مطلب جالب ، خواندنی و آگاهی بخش نتیجه ی این تلاش شایان تحسین شما و دوستانتان بود.
هر چند متاسفانه آرشیو هشت ساله ی وبلاگ در بلاگفا پرید و اندوه و افسوسمان را باعث شد به گونه ای که اینجانب در مطلبی زیر عنوان سرم سوت می زند از این … در دو وبلاگ ۱۵ دسامبر در میهن بلاگ و اسپرانتو گامی هوشمندانه در بلاگ اسکای تاسف و تعجب خود را ابراز نمودم.
اما خوشبختانه این تاسف چندان نپایید و مفتخرم که اولین فردی بودم که با مطالعه ی مقاله ای در ویژه نامه ی کلیک ( روزنامه ی جام جم ) با وب سایت عظیم و وزین آرشیو آشنا شدم و نه تنها هشت سال نگارش های وبلاگ در بلاگفا را دوباره بازیافتم که حتی وبلاگ های قدیمی چون کتاب شناسی اسپرانتو در پرشین بلاگ ،۱۵ دسامبر قدیمی در پرشین بلاگ ، کانون اسپرانتوی بابلسر ، روناک و ….

درست است که به یاری این سایت ، دوباره چشممان به جمال مطالب ۸ ساله باز شد اما ده ها نظر و یکی – دو مطلب قابل بازیافت نگردید.
پس از این جریان در وبلاگ هایم این خبر خوشحال کننده را درج نمودم و دوستانمان در انجمن نیز مطالب ۸ ساله را به سایت انجمن انتقال دادند.

و اما این روده درازی را نمودم تا بگویم ( ادامه در نظر بعدی )

( ادامه از نظر قبل )
و اما این روده درازی را نمودم تا بگویم که بهتر است از پریدن آرشیو ۸ ساله ی بلاگفا درس عبرت بگیریم و آرشیو چهار ساله ی وبلاگ در پرشین بلاگ را دریابیم.
می خواهم در اینجا از شما یا دیگر دوستانی که رمز ورود به صفحه ی مدیریت وبلاگ قدیمی در پرشین بلاگ را در اختیار دارند بخواهم که دست کم ماهی یک بار به
صفحه ی مدیریت ورود ( لاگین ) نمایید تا این وبلاگ از نظر پرشین بلاگ فعال و به روز محسوب گردد و شامل حذف نگردد.
زیرا طبق قانون اگر مدتی ( گویا سه ماه ) دارنده ی وبلاگ ، وبلاگش را به روز ننماید پرشین بلاگ مجاز به حذف وبلاگ خواهد بود.
من خودم وبلاگ های قدیمی ام در پرشین بلاگ ( کتاب شناسی + ۱۵ دسامبر + آموزگار ) به خاطر همین سهل انگاری دچار حذف گردیدند.

حالا خوشبختانه آرشیو چهار ساله در پرشین بلاگ قابل دسترس است.
شاید به این دلیل که این پیشنهاد من مدت هاست توسط شما اجرا می گردد و شاید هم از روی شانس و چون پرشین بلاگ با مشکل حجم مواجه نشده است.
به هر حال امیوارم این بار رتو حواسش به این مورد هم باشد .

درود بر شما!
سعی می شود از حوادث گذشته درس لازم گرفته شود.
بله حقیقتا خیر خوشی بود از سوی شما، بازیابی مطالب گذشته هر چند با مشکلات و محدودیت هایی …
پرشین بلاگ را هم در نوبت دارم! 😐

محمد

باسلام و خداقوت به شما و همکاران تان
من تازگی با اسپرانتو آشنا شدم و دوست داشتم این زبان جهانی رو یاد بگیرم.
ولی همین ابتدا که الفبا رو می خوندم بعضی از حروف برایم عجیب بود.
۱. اینکه چرا با وجود حرف «Y»، برای «یِ» از حرف «j» استفاده میشه . این گیج کننده است. من همش اون رو جیم تلفظ میکنم. !!!
۲. اینکه چرا با وجود حرف «j»، برای «جیم» از حرف «ĝ» استفاده میشه . !!!
۳. اینکه چرا با وجود حرف «X»، برای «خ» از حرف «ĥ» استفاده میشه . (این کاربرد مرسوم است)
۴.اینکه چرا با وجود حرف «W»، برای «ؤ» از حرف «ŭ» استفاده میشه .!!!!!!!
۵. دو واکه ی «تس» /C/ ‌چرا در نظر گرفته شده. وقتی که ویژگی اسپرانتو این است که هرچیز همانطور که خونده میشوند نوشته بشوند و برعکس می شد،
می توان از ترکیب «ts» استفاده کرد و حرف «c» را بدون کلاهک برای «چ» بکار برد. و یا اینکه آنرا برای «جیم» استفاده کرد و کلاهک Ĵ حذف شود.
با این تغییرات که در بالا گفته شد الفبای اسپرانتو فقط یک هر حرف کلاهک دار خواهد داشت و آسانی در یادگیری و خواندن آن دوچندان می شود.
با آرزوی شادکامی و پیروزی
و با سپاس از توجه شما

آقای محمد:
الفبا یک نشانه قراردادی است. آنچه که شما بدیهی میدانید بر مبنای آشنایی شما با الفبای انگلیسی هست و لاغیر! در زبانهای دیگر الفبا صورت دیگری دارد. درس اول اسپرانتو را بخوانید دلیل آن هم بیان شده است که هر حرف یک صدا دارد. C در اسپرانتو t و c نیست بلکه صدایی نزدیک به آنهاست و فقط یک صدا تلقی می شود.
اسپرانتو فقط الفبا نیست! دستور زبان آن را آشنا شوید تصور کنم نظر دیگری داشته باشید.
موفق باشید.
پ ن: برای آشنایی با دستور زبان اسپرانتو به این نشانی مراجعه شود:
http://fa.lernu.net/lernado/gramatiko/konciza/index.php

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.